حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱ 19 رجب 1444 Thursday, 9 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 146 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 5×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/azarpis1/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • یادداشت

  خطای محاسباتی، حاصل نگرش غربی به آسیب شناسی انقلاب

  شناسه : 536 01 مارس 2021 - 11:13 ارسال توسط : نویسنده : سعید علیزاده منبع : گروه اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز
   بنظر می رسد مشکل چنین نگاه بدبینانه ای که نمی خواهد دستاورد انقلاب را ببیند! و یا ببیند و شاد نشود! در یک آسیب مزمن فکری - مبنایی متاثر از نگرش غربی به مسائل انقلاب است که بداهتا آسیب شناسی از زاویه آن، سقوط در دام های غلط تحلیلی و خطاهای محاساباتی بی شمار در پی خواهد داشت!
  خطای محاسباتی، حاصل نگرش غربی به آسیب شناسی انقلاب
  پ
  پ

  آیا گفتن و شنیدن مستند از دستاوردهای انقلاب، انصافا القای شادیهای خودساخته است؟! یا ذکر نتایجی از انقلاب است که جهانیان بر آن اذعان دارند؟!

  آیا ذکر موارد مستند ذیر خود ساخته و القای پوچ شادی به ایرانیان است؟!! یا توسط بازوان توانمند دانشمندان و کارگران ایران انقلابی حقیقتا ساخته شده اند؟

  کسب رتبه های منطقه ای و جهانی فقط در تولید علم و فناوری، ثبت اختراع، هسته ای، نانو، هوافضا، مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم زیستی، سلولهای بنیادی، فیزیک و نجوم و علوم انسانی – اسلامی و… که ذکر ریز دستاودهای هرکدام از آنها هفتاد من کاغذ لازم دارد! آیا ساختگی است؟!

   موارد فوق فقط در حوزه علم و فناوری است و پیشرفتهای زیر ساختی صنعتی، کشاورزی، راه، آب، برق، گاز و… نیز توسعه وسیع انسانی فصول جداگانه ای اند که مجال تحمل آن را ندارد.

   از زبان آمار بین المللی در همه موارد فوق کشور انقلابی مان یا در جهان یا در منطقه جزو جلوداران و پنچ – ده کشور جهان است؟ حال راستی چرا باید این همه دستاورد خود ساخته تلقی شوند؟ چرا باید بخاطر بخش رشد نیافته کشور پیشرفتهای آن انکار شده و یا کم رنگ تلقی شوند؟؟!!

   بنظر می رسد مشکل چنین نگاه بدبینانه ای که نمی خواهد دستاورد انقلاب را ببیند! و یا ببیند و شاد نشود! در یک آسیب مزمن فکری – مبنایی متاثر از نگرش غربی به مسائل انقلاب است که بداهتا آسیب شناسی از زاویه آن، سقوط در دام های غلط تحلیلی و خطاهای محاساباتی بی شمار در پی خواهد داشت!

  خطای محاسباتی آنجاست که آسیب شناسی انقلاب در بستر مبانی و تفکر غربی و غیر بومی رخ دهد در حالیکه اصولا انقلاب برای نفی همان اصول و مبانی لیبرالی غربی و مارکسیستی شرقی اتفاق افتاد. چنانکه در اوایل انقلاب نگرش مارکسیستی به مسائل انقلاب سکه رایج بود و دیدیم که چگونه شالوده تفکر آن فرو ریخت و انقلاب ما بفضل الهی هنوز پا برجاست.

  غمگسارانه است که بگوییم؛ در چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی هنوز برخی دانشگاهیانی هستند که مهارت نگریستن به مسائل کشور از زاویه شاخص های بومی را پیدا نکرده و در پی آن سیر قهقرایی را در تحلیل مسائل انقلاب در پیش گرفته اند!! چون اصولا انقلاب در تفکرشان اتفاق نیفتاده و لذا مسائل انقلاب را فقط در بستر اندیشه های دیگرانی مشاهده می کنند که از نظر آنان اصل انقلاب در بستر تاریخ علیه نظام سلطه شان، سراسر آسیب بوده و از بنیان نبایستی اتفاق می افتاد!!

  آیا بعد از گذشت ۴۲ سال از این حماسه عظیم که برغم پستی بلندیهای داخلی و خارجی اش، مقتدرانه راه پرفروغش را می پیماید؛ حقیقتا وقت آن نرسیده است که نگرش ها به انقلاب را با ارزشهای اسلامی ناب آن سنجیده و در سلوک راه آن بر شاخص های راهبردی نوین رهبران مقتدر انقلاب اسلامی باز تنظیم کنیم که گوش جهانیان تشنه حقایق آنند؟؟!

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.